Feng shui i architektura wnętrz

Feng shui to stara chińska sztuka rozplanowania przestrzeni, dążąca do zachowania zgodności z naturą. Zakłada, że odpowiednie wykorzystanie dostępnej nam powierzchni, pozwoli na swobodny przepływ energii, co poprawi jakość naszego życia. Sztuka ta opiera się na 3 zasadach: siatce bagua, yin i yang, oraz zasadzie 5 żywiołów. Od pewnego czasu feng shui jest wykorzystywana również na zachodzie. Zapewne przekonuje nas zwłaszcza siatka bagua, której poszczególne części przypisane są do konkretnych dziedzin naszego życia (kariera, wiedza, rodzina/zdrowie, bogactwo, sława i stopień, małżeństwo, dzieci, pomocni ludzie), wraz z symbolami, które je wzmacniają.
Zanim jednak postanowimy wykorzystać w swoim mieszkaniu feng shui, zastanówmy się jak chcemy, żeby nasz dom wyglądał: czy chcemy przestrzeni, czy zależy nam na bibelotach i oczywiście jakie kolory lubimy. Kiedy już się zdecydujemy wybierzmy się w podróż (może być on-line) i rozejrzyjmy się jakie mamy możliwości. A jest ich sporo. Architektura wnętrz nie jest bowiem dziedziną jednorodną, w jej granicach mieszczą się różne style, do wyboru.
Dla ludzi preferujących przestrzeń i dużo światła godne polecenia są minimalizm, styl skandynawski i nowoczesny. Pierwszy zakłada jednorodną kolorystykę, jak najprostsze formy mebli (nawet bez rączek) i ogólnie zasadę ?im mniej tym lepiej?; drugi ? naturalność (drewno, naturalne kolory) i kontrast (np. beż i grafit); ostatni ? wykorzystanie nowoczesnych materiałów (metal, plastik) i technologii (przesuwane drzwi, okna wewnętrzne zamiast ścian). Dla wielbicieli środowiska styl ekologiczny (kolory ziemi, naturalne tworzywa ? drewno, len, wiklina). Dla tradycjonalistów styl kolonialny (proste meble, egzotyczne dodatki), eklektyczny (połączenie nowych trendów z tradycją), rustykalny (folklorystyczne dodatki ? makatki, dywaniki) lub art deco (formy lat 20-tych i 30-tych XX wieku).
Wydaje się, że w coraz częściej architektura wnętrz to połączenie stylów ze sztuką feng shui ? nie wystarczy wiedzieć co się chce, trzeba jeszcze wiedzieć jak.

Zobacz, również