Klasyfikacja paneli laminowanych

Jeśli już podejmiemy decyzję o zakupie paneli laminowanych, powinniśmy dokładnie zapoznać się z oznaczeniami stosowanymi przez producentów. Główną różnicą pomiędzy przeróżnymi panelami laminowanymi jest oprócz wyglądu klasa ścieralności, która określa odporność paneli na ścierania i ewentualne uszkodzenia mechaniczne.
Norma EN 13329 jest wyznacznikiem, według którego klasyfikujemy ścieralność paneli laminowanych. Ustalenia zawarte w zapisie normy wyróżniają pięć klas, od AC1 do AC5. Symbolika ścieralności zapisana została od najmniejszej wytrzymałości(AC1) do najwyższej trwałości paneli(AC5).
Przyjrzyjmy się miejscom, gdzie odpowiednie klasy mają swoje zastosowanie. Najwyższa klasa ścieralności zwana AC5 doskonale nadaje się do miejsc użyteczności publicznej, przykładowo do banków czy sklepów. Klasa AC5 stosowana jest tam, gdzie korzystanie z podłogi odbywa się pod bardzo dużym natężeniem. Przechodząc do tematu mieszkań klasę AC4 (firma Witex produkuje wysokiej jakości panele drewniane Witex z podaną klasą ścieralności) warto wybierać do kuchni oraz korytarzy, a klasę AC3 możemy ułożyć choćby w sypialni.
Dodatkowym oznaczeniem paneli jest klasa użyteczności. Klasyfikacja ta rozdziela panele laminowane na dwa typy, domowe i kontraktowe (przeznaczone do obiektów z dużym natężeniem ruchu). Ogółem przyjęto sześć klas użyteczności, które dzielą panele laminowane : 21, 22, 23, 31, 32, 33. Pierwsza cyfra w danym kodzie odpowiada za symbol pomieszczenia, obiekty domowe mają cyfrę 2, budynki użyteczności publicznej 3. Druga cyfra odpowiada natomiast za możliwą intensywność korzystania z podłogi : 1 – niska, 2 – średnia, 3 – wysoka.

Zobacz, również