Nowoczesne okapy kuchenne – jak wybrać najlepszy model?

okap kuchenny

W sklepach możemy znaleźć pełną gamę różnych okapów kuchennych – o czym warto pamiętać wtedy, gdy chcemy zakupić najlepszy model do swojej kuchni?

Dzisiejsze okapy kuchenne to niezawodnie działające, wydajne, funkcjonalne i łatwe w obsłudze urządzenia – dzięki nim można zadbać o jak najlepszą jakość powietrza w kuchni po gotowaniu aromatycznych potraw.

Chociaż okap nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia kuchni, to jednak wiele osób decyduje się na jego zakup. Podpowiadamy, na co wówczas warto zwrócić szczególną uwagę!

1. Rodzaj okapu

Przede wszystkim okap kuchenny powinniśmy dobrać pod kątem jego rodzaju, który związany jest również z miejscem montażu.

Aktualnie w sprzedaży można znaleźć okapy kuchenne takie, jak:

  • okapy kominowe
  • okapy podszafkowe
  • okapy wyspowe
  • okapy sufitowe
  • okapy blatowe

Najczęściej spotykane są okapy kominowe, które montowane są na ścianach nad kuchenkami. Pracują głównie jako wyciągi, czyli wymagają podłączenia do instalacji wentylacyjnej. Okapy podszafkowe montowane są przy szafkach, ale mogą pracować zarówno jako pochłaniacze – nie trzeba podłączać ich do instalacji wentylacyjnej, jak również mogą działać jako wyciągi.

Jeśli kuchenka znajduje się na środku kuchni, na wyspie kuchennej, możemy zastosować dwa rodzaje okapów – okapy wyspowe oraz okapy sufitowe. Te pierwsze podwieszane są nad kuchenką, z kolei te drugie montowane są bezpośrednio pod sufitem.

W sprzedaży znajdziemy także okapy blatowe, które montowane są w blatach przy kuchence – są wysuwane z tyłu kuchenki podczas gotowania. Do wyboru są także okapy blatowe zintegrowane z płytą kuchenną.

2. Tryb pracy okapu

Kolejnym ważnym parametrem okapu kuchennego jest tryb jego pracy.

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, okapy mogą pracować w dwóch wariantach – jako wyciąg lub jako pochłaniacz. W zależności od oczekiwań użytkownika czy warunków technicznych użytkownik może wybrać właściwy dla niego tryb pracy urządzenia.

Okapy pracujące jako wyciągi muszą być podłączone do sieci wentylacyjnej – zużyte powietrze i zapachy wydostają się wtedy poza dom. Z kolei okapy działające jako pochłaniacze są wyposażone w filtry pochłaniające nieprzyjemne zapachy i nadmiar wilgoci. Przefiltrowane powietrze recyrkuluje w obrębie kuchni.

Zarówno w okapach pracujących jako wyciągi, jak również w tych działających jako pochłaniacze stosuje się filtry aluminiowe, które zatrzymują cząsteczki tłuszczu.

3. Rozmiar i wydajność okapu

Jeśli chcemy, aby okap działał niezawodnie i szybko radził sobie z wilgocią i zapachami, musimy zwrócić uwagę na jego rozmiar i wydajność pracy.

Należy także zwrócić uwagę na wydajność okapu określaną w metrach sześciennych na godzinę – im będzie wyższa, tym okap szybciej poradzi sobie z zanieczyszczeniami.

4. Funkcje okapu

Gdy wybieramy okap, warto także sprawdzić, jakie funkcje oferuje. Dzięki temu gotowanie z nimi będzie jeszcze łatwiejsze!

Podstawowa funkcja w nowoczesnych okapach to szybkość pracy – kilka biegów pozwala na dobranie skuteczności pracy urządzenia w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza.

W okapach kuchennych stosuje się także inne funkcje, na przykład:

  • timer – pozwala na ustawienie czasu pracy urządzenia i jego automatyczne wyłączenie
  • wskaźnik zużycia filtra – informuje o konieczności wymiany filtra na nowy
  • oświetlenie – doświetla przestrzeń pod okapem, ułatwiając przygotowywanie posiłków
  • sterowanie – okapy mogą być wyposażone w przyciski soft-touch, panele dotykowe, piloty zdalnego sterowania

5. Głośność pracy

Jeśli chcemy stosować okap w aneksie kuchennym, warto zwrócić szczególną uwagę na jego głośność pracy podawaną w decybelach – im będzie niższa, tym okap będzie bardziej cichy.

Szukasz dobrego okapu kuchennego? Wybierz polską markę Nortberg, która od lat dostarcza luksusowe okapy do kuchni. Zamówienie można złożyć w sklepie www.nortberg.pl. Zapraszamy do sprawdzenia pełnej oferty on-line!

Zobacz, również