Mała łazienka – jakie meble łazienkowe wybrać?

mała łazienka z prysznicem

Gdy łazienka jest mała i nie daje zbyt dużych możliwości aranżacyjnych, duże znaczenie ma wybór odpowiednich mebli. Jakie umeblowanie warto zakupić do łazienki o małym metrażu? Przygotowaliśmy garść porad, z którymi dobór najlepszych mebli jest jeszcze łatwiejszy!

Małe łazienki są nie tylko domeną mieszkań w blokach. Zdarzają się także w domach, zwłaszcza tych starszej daty. Te nowsze buduje się już najczęściej z naciskiem na większą przestrzeń w salonach kąpielowych, aby można było korzystać z nich komfortowo.

Gotowe czy na wymiar – jakie meble do łazienkowe wybrać?

W pierwszej kolejności duże znaczenie ma wybór miejsca, gdzie meble łazienkowe będą zamówione. Tutaj opcje są dwie, czyli gotowe meble ze sklepu oraz meble łazienkowe na wymiar wykonane w zakładzie stolarskim.

Gotowe meble łazienkowe to głównie większy komfort zakupów, biorąc pod uwagę fakt, że często można kupić je od ręki lub otrzymać na następny dzień, gdy zamówi się je w internecie. Można także kupić je w niskich cenach. Minus? To ustandaryzowane rozmiary, co powoduje, że gotowe umeblowanie nie zawsze będzie pasowało do mniejszych wnętrz, w których znaczenie ma każdy centymetr.

Druga opcja to meble łazienkowe na wymiar. Tutaj kompleksową obsługę zapewniają zakłady stolarskie, które zajmują się projektowaniem, budową oraz montażem mebli na zamówienie. Wtedy meble mogą być dopasowane do wnętrza i jednocześnie do stylu klienta, ponieważ zakłady oferują pełną paletę materiałów do wyboru. W tej sytuacji minus to wyższa cena mebli, a także dłuższy czas oczekiwania na ich wykonanie.

Co zatem sprawdzi się do łazienki? Gdy jest mała, a gotowe meble nie pasują do jej wnętrza, wtedy warto zdecydować się na zamówienie mebli w zakładzie stolarskim.

Rodzaj mebli do małej łazienki – stojące czy podwieszane?

Przy dobieraniu mebli do łazienki trzeba także wziąć pod uwagę ich rodzaj konstrukcji – można zdecydować się na meble łazienkowe stojące albo na meble podwieszane. Co będzie lepsze?

Zasadniczo w małych łazienkach duże znaczenie ma optyczne powiększenie pomieszczenia. Właśnie dlatego najlepiej wybrać meble, które uwidaczniają posadzkę. Mogą być to zatem meble łazienkowe stojące na wysokich nóżkach albo meble podwieszane. Wtedy wnętrze będzie wyglądało na bardziej przestronne. Dodatkowym plusem jest łatwe sprzątanie.

Meble do łazienki o małym metrażu – jakie elementy wybrać?

Zabudowa łazienki może być wykonana z wykorzystaniem różnych typów mebli, dlatego też kolejną kwestią, jaką, należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj mebli, jakie mają być zastosowane we wnętrzu.

Warianty mebli do małej łazienki:

  • meble łazienkowe pod umywalkę – obecnie bardzo popularne są umywalki nablatowe, dlatego klienci często zamawiają meble pod umywalkę, które wyposażone są także w praktyczne szafki
  • regały i szafki stojące i wiszące – pomagają w przechowywaniu, na przykład kosmetyków, ręczników, środków chemicznych
  • szafka z lustrem – może zastąpić zwykłe lustro i daje miejsce do przechowywania
  • zabudowa kotła gazowego, pralki – za pomocą takich mebli na wymiar można uzyskać wysoki poziom estetyki we wnętrzu

Rodzaj i liczba mebli do małej łazienki to kwestia indywidualna i zależna od metrażu pomieszczenia i jego kształtu.

Meble do małej łazienki – nowoczesne czy tradycyjne?

Zasadniczo do małej łazienki sprawdzą się zarówno nowoczesne meble łazienkowe, jak i meble o tradycyjnym wyglądzie. Duże znaczenie ma jednak ich kolorystyka, ponieważ dzięki niej można uzyskać efekt optycznego powiększenia niewielkiej aranżacji.

Do małych łazienek rekomendowane są meble o jaśniejszych kolorach, na przykład białym, jasnoszarym czy beżowym, ponieważ mogą one rozświetlić wnętrze. Z kolei ciemniejsze meble mogą spowodować jego optyczne pomniejszenie.

Gdy zatem jesteś na etapie wyboru odpowiednich mebli do łazienki, pamiętaj o naszych poradach. Razem z nimi uda Ci się stworzyć zachwycające, funkcjonalne wnętrze!