Wybieramy meble do przedpokoju: rodzaje i pomysły

meble w przedpokoju

Meble w przedpokoju muszą być w pierwszej kolejności funkcjonalne. To tam ubieramy się przed wyjściem z domu i zdejmujemy okrycia i obuwie po przekroczeniu progu. W przedpokoju trzymamy także podręczne przedmioty, na przykład klucze. Jakie meble do przedpokoju warto wybrać? Poznaj nasze propozycje!

Jak dobrać meble do przedpokoju?

Przedpokój jest pomieszczeniem o szczególnym znaczeniu w domu, więc powinien być on także tak urządzony, aby korzystanie z niego było wygodne i jednocześnie był on estetyczny i wpisywał się w charakter całego domu.

Dobierając meble do przedpokoju, trzeba też liczyć się z ograniczeniami przestrzennymi, ponieważ pomieszczenia te najczęściej są niewielkie, więc na niewielkiej powierzchni trzeba wtedy pomieścić całkiem dużo mebli o zróżnicowanych funkcjach.

Duże znaczenie ma też rodzaj mebli. Sama szafka na buty to często za mało, aby korzystać z przedpokoju komfortowo, dlatego pod uwagę trzeba też wziąć ich inne warianty.

Meble do przedpokoju – gotowe czy na wymiar?

Aby kupić odpowiednie meble do przedpokoju, należy przede wszystkim podjąć ważną decyzję – czy kupić meble gotowe czy też na wymiar. Co sprawdzi się lepiej?

Dużo zależy od tego, jakie są wymiary przestrzeni. Często bez problemu można zamontować wąskie szafki na buty oraz konsole do przedpokoju, które sprawdzą się jako przestrzeń na drobiazgi. Gdy jednak przedpokojów ma też pełnić funkcję garderoby, wtedy trzeba będzie już pomyśleć o meblach o lepszym dopasowaniu, czyli właśnie wykonanych na wymiar.

Meble na zamówienie najczęściej wybierane są wtedy, gdy przedpokój jest niewielki lub mało ustawny. Wtedy zakład stolarski może łatwo dopasować zabudowę do potrzeb klienta oraz do wymiarów wnętrza. Oczywiście, trzeba liczy

 się wtedy z nieco wyższym kosztem, jednak efekt może być lepszy niż w przypadku mebli gotowych.

nowoczesny przedpokój

Rodzaje meble do przedpokoju – przegląd

Do przedpokoju można wybrać różne rodzaje mebli:

Garderoby

Gotowe garderoby do przedpokoju to prosty i szybki sposób na stworzenie przestrzeni, w której można przechowywać odzież i obuwie. Zwykle mają formę szafek z dodatkowymi wieszakami na ścianę oraz lustrem.

Szafki na buty

To jedne z najczęściej kupowanych mebli do przedpokojów. Szafki na buty ułatwiają przechowywanie obuwia. Najczęściej wyposażone są w uchylane półki, dlatego można łatwo pomieścić na nich kilka par obuwia także wtedy, gdy szafka jest wąska.

Alternatywą dla szafek są piętrowe stojaki na obuwie, które pozwalają na łatwe przechowanie wielu par bez zajmowania dużej ilości miejsca.

Szafy stojące i powieszane

Najczęściej wybierane są wąskie szafy do przedpokoju, które pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni. Są one dobrym wyborem do małych wnętrz, na przykład w blokach, gdzie trzeba pomieścić na małej powierzchni dość dużo przedmiotów.

Do przedpokoju najlepiej wybierać szafy stojące na nóżkach albo podwieszane – dzięki takiej konstrukcji mogą optycznie powiększyć wnętrze i jednocześnie ułatwiają utrzymanie przedpokoju w czystości.

Konsole

Mają postać wąskich stolików, które umieszczane są pod ścianą. Konsole służą do przechowywania drobiazgów, na przykład kluczy, rękawiczek, czapek, a także dekoracji. Mogą być wyposażone w praktyczne szuflady.

Meble z siedziskiem

Aby w przedpokoju łatwiej zakładało się i zdejmowało obuwie, warto zdecydować się na zakupienie mebli wyposażanych w siedziska. Mogą być to nowoczesne meble do przedpokoju z siedziskiem wbudowanym w konstrukcję albo ławy tapicerowane.

Szafy do zabudowy

To rodzaj mebli, które można zamówić w zakładach stolarskich. Szafy do zabudowy świetnie sprawdzą się w małych wnętrzach, na przykład w przedpokojach w blokach. Zabudowane aż po sam sufit dają mnóstwo przestrzeni do przechowywania, która może być także specjalnie dostosowana do potrzeb użytkownika.

Zobacz, również