Urocze meble do pokoju dziecięcego – co wybrać dla dziewczynki i dla chłopca?

Wybór mebli do pokoju dziecka to często sztuka kompromisów. Pod uwagę trzeba wziąć wtedy nie tylko wymiary wnętrza, przeznaczenie samego pomieszczenia, ale także gust jego małego mieszkańca. Zatem przed rodzicem stoi nie lada wyzwanie. Gdy chcesz kupić meble do pokoju dziewczynki albo chłopca, sprawdź nasze porady!

Jak dobrać meble do pokoju dziecięcego?

W sklepach można znaleźć różnorodne meble dla chłopca oraz dla dziewczynki. Tak szeroki asortyment nie ułatwia jednak podjęcia wyboru, dlatego warto wcześniej zapoznać się z różnymi propozycjami producentów i następnie uwzględnić je we własnym planie aranżacji.

Umeblowanie pokoju dziecięcego wymaga uwzględnienia wielu czynników, do których zaliczają się przede wszystkim:

  • wiek dziecka
  • rodzaj
  • funkcjonalność
  • wymiary
  • estetyka
  • koszty

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze mebli dziecięcych? Poniżej dokładnie rozwijamy każdy z powyższych czynników, aby wybór odpowiedniego umeblowania był jeszcze łatwiejszy.

Wiek dziecka

W pierwszej kolejności trzeb uwzględnić wiek dziecka. Do dyspozycji są w końcu meble do pokoju niemowlęcia, ale także meble do pokoju młodzieżowego. Dziecko w zależności od swoich potrzeb będzie wymagało innego rodzaju umeblowania w swoim pokoju.

Zasadniczo starsze dzieci, które zaczynają chodzić do przedszkola i szkoły, wymagają już większej liczby mebli w pokoju. Obowiązkowym elementem wyposażenia staje się wtedy biurko oraz krzesło biurkowe.

Rodzaj

Druga ważna kwestia to rodzaj mebli do pokoju dziecka. Jak wspomnieliśmy wcześniej, warto wziąć pod uwagę jego wiek, ponieważ starsze dziecko będzie wymagało innych mebli niż młodsze.

Także zmienia się konstrukcja mebli, na przykład łóżko do pokoju młodzieżowego będzie miało inną konstrukcję niż łóżko przeznaczone dla młodszego dziecka.

W pokoju dla dziecka najczęściej stosuje się meble następujących typów:

  • łóżko
  • meble do przechowywania, na przykład regały, szafki, półki
  • biurko i krzesło biurkowe

W pokoju dziecka można umieścić także innych typów meble, na przykład stolik i krzesła, kanapa czy pufa do wypoczynku.

Funkcjonalność

Ważnym czynnikiem przy zakupie mebli do pokoju dziecka jest ich funkcjonalność. Tutaj należy przede wszystkim uwzględnić kwestie związane z rozwojem dziecka.

Przykładowo do pokoju małego dziecka sprawdzi się mniejsza szafa, ale można także zdecydować się na zakup większego modelu, który sprawdzi się na przyszłość. Dobrym zakupem będzie także łóżko, które może „rosnąć” razem z dzieckiem.

Wymiary

Następnie warto także uwzględnić wymiary mebli do pokoju dziecka. To czynnik, który ma szczególne znacznie wtedy, gdy pokój ten jest mniejszy, dlatego umieszczenie w nim mebli o nieodpowiednich wymiarach po prostu nie jest możliwe.

Warto zatem wcześniej sprawdzić rozmiary pomieszczenia, a następnie rozmiary mebli, aby pasowały one do wnętrza.

Estetyka

Można zdecydować się na inne meble do pokoju dziewczynki oraz do pokoju chłopca albo zdecydować się na meble, które będą sprawdzały się dla dziecka o każdej płci.

Do pokoju dziewczynki bardzo często wybierane są meble, które mają odcień różowy, beżowy, biały czy miętowy, natomiast do pokoju chłopca błękitny, szary czy czerwony. Jako uniwersalne kolory najlepiej sprawdzają się meble białe, szare czy w jasnych wybarwieniach drewna.

Oczywiście, jeżeli dziecko jest starsze, wtedy można uwzględnić jego gust przy wyborze mebli. Zawsze jednak warto pamiętać o tym, że są one kupowane na dłuższy czas.

Koszty

Na końcu trzeba też uwzględnić koszty zakupu mebli dziecięcych. Tutaj ceny zależne są od rodzaju mebli i od materiałów, jakie są wykorzystane do ich wykonania. Lepszej klasy meble, na przykład drewniane, to wyższy wydatek niż te z tańszych płyt meblowych.

Zobacz, również